Liigu sisu juurde

Omskis ristsetel

12. juuli 2011

Kahju, et Steven Segal enam filme ei tee. Tundsin temast täna suurt puudust. Aga kõigest omal ajal. Omskis ootas mind vihm. Konduktor, lollike, oli mind tund aega varem üles ajanud ja nii olime mõlemad Omskiga veidi tohletunud kui nende imeilusast marmor-jaamast hommikul pool seitse välja astusin. Ma elan omadega ikka Moskva ajas.

Kuna ilm oli hapu ja linn ise ka pigem lihtsakoeline kui midagi ennenägematut, siis andis see hea võimaluse rändurirakud vahelduseks tööle panna ja leida terveks päevaks meelelahutust. Kui mulle lõpuks kohale jõudis, et on pühapäev (reisil tead ainult kuupäevi), tõttasin kirikusse. Isegi kui kogu ülejäänud linn veel eilsest õhtust pole ärganud, siis seal on kindlasti huvitav.

Nagu tellitud, sain osa võtta alumises kirikus ristsetest. Jätkuvalt ma ei tea, miks neil on kahekorruselised kirikud ning ka “altaripoiss” – nii 70-ne mammi, kes kirikus abistas, ei osanud mulle seletada. Ütles vaid, et all on igasugu sündmusi rohkem ja üleval selline hardam ja rahulikum õhkkond.

Õigeusu liturgia on läbimõeldud ja lihtne – isegi kui keeleoskused mind vahel alt veavad, siis kehakeel peaks aitama kõike mõista. Püha Isa oli väga hea muutuste juhtija – seletas kõigile kogunenud ristijatele ja külalistele ära, mida ja kuidas tegema hakatakse ning seejärel alles alustas. Nii on ootusärevust ja muud vastuseisu vähem. Pilte lubati mul ka teha, aga ainult ristimisest, muid asju ei tohi. Kah mul vaja neid kullast sajanditevanuseid nikerdisi klõpsida kui saan sündmust ennast kajastada. Püha Isa küll ütles, et ega algul väga palju pildistada pole, ta loeb mõned palved lihtsalt, aga pärast on ägedam. Mulle ka nii sobis.

Seisime kõik ühes küljetiivas, kus väike altar, kolm suurt aami püha veega (nagu boilerid, kraanidega, aga linadega kinni kaetud) ja ristimisnõu, seinal Kristuse pühapilt. Kogu seltskonda tutvustati Jumalale, peale mida osad naised võisid rätikud ära võtta (ma arvan, et juba ristitud, kes olid oma lapsega sinna tulnud).

Püha Isa esitas erinevaid palveid ja õpetas, kuidas näpud peavad olema kui risti ette lööd ning tuletas meelde, et rist lüüakse ette paremalt vasakule. Oma uued liikmed käis ta mitu korda üle, pani käe pea peale või õnnistas risti löömisega. Mingitel puhkudel piisas ka pea ja pilguga risti tegemisest, teinekord kasutas käsi. Mõne aja pärast olime valmis saatanast lahti ütlema, selleks keerasime Kristuse poole selja ja vaatasime paljast seina. Sinna tuli pärast sobivaid sõnu ka lõplik punkt panna puhudes. Phuuuh ja ära!

Ei tea, kas lihtrahvast ei taheta liialt koormata, aga lubadusi andes ei tulnud mitte Püha Isa järgi korrata vaid ainult õigetel hetkedel “luban” vms öelda. Lõpuks saabus aeg ristmiseks. Isa palus paaril külalisel veeküsimustes aidata – segasid mõned panged vett kokku, et oleks nõus piisavalt ja saaks ka õige temperatuur.

Enne kui pidulik hetk saabus, seletati ära, miks me ikkagi ennast ristime. Sest vaadake, me kõik elame Jumala Kuningriigis ning kui jänes hüppab või teie mõtlete midagi, siis Jumal alati näeb ja kuuleb. Aga te olete lihtsalt alamad temad Kuningriigis. Kui te end ristite, siis saate tema poegadeks ja mõistate, veri on paksem kui vesi. See viimane oli nüüd küll minu lisatõlgendus sinna juurde. Samas, ega Isa nüüd palju fantaasiale ruumi ka ei jätnud.

Isa pani nõu ääres kolm küünalt mõlema, võttis viirukinõu, sai ka selle tossama ja tegi ümber anuma igas ilmakaares kolm korda suitsuga edasi tagasi. Laua peal oli tal peidus ka vanniõli – seda ta tilgutas vette ning võttis ka topsiga kaasa kui alustas ristitavate viimast ettevalmistusfaasi. Kastis pintsli sisse ja tegi igaühele otsaette, kummalegi põsele (päris kõrvade juurde) ning käeseljale ja labajalgadele ristid.

Lapsed vaesekesed olid selleks ajaks juba ligi tund aega stseremoonial vastu pidanud, kes vahepeal nuttes, kes magades. Nüüd tuli nad aga paljaks koorida. Esimene anti Isa käte vahele, kes ta vanni toetas, palveid luges, pead veega kastis ning siis ristiketi kaela asetas ja vanematele tagastas. Tollele esimesele see väga ei meeldinud, aga järgmine laps pandi pühasse vette istuma ja ma arvan kui talle vannipart ka anda, oleks ta hea meelega terve päeva ristitud saanud.

Kuna olin kätte saanud nii oma kultuurielamuse

kui ka vastuse mind aegade algusest paelunud küsimusele “Kas jänes-kassidega kaunistatud minikitliga on sobilik ristsetele tulla?” (vt , p.s jalas on need suvesaapad, millest ma ühes teises postituses kirjutasin), siis otsustasin edasi liikuda.

Lõbustasin end mõne loomingulise fotoga ja nende juurde seletuste kirjutamisega, millega võite tutvuda galeriis.

Ah, õigus, kuna aega oli veel piisavalt siis otsustasin kinno minna. Siinmail teatavasti on filmid dubleeritud, seetõttu lootsin leida mõnda Steven Segali filmi – seal ei oleks dubleerimisega midagi kaotanud. Kõige lähedasem, mis ma leidsin oli Transformers 3D – tehniliselt suurepärane segu kinematograafiast ja arvutimängust. Kunstiliselt muidugi täielik sodi, aga hetkel ideaalne meelelahutus koos ühe külma Starõi Melnikuga. Prantslastel oli vist õigus kui nad oma Filmi erialaliidu Liikuva pildi erialaliiduks ümber nimetasid. Nende zhanrite tulevik paistab ühine olevat.

Praeguseks on kogu fimli sisu, kui seal üldse see oli, meelest läinud, aga peas mõlgub küsimus, et mis firma kingadega peategelanna ringi jooksis. Kõik, kes on muret tundunud kontsa murdumise pärast, soovitan seda firmat. Vähemalt 30 minutit linnahävitusstseene Chicagos ja selle pesumodelli tikkkontsad ei näidanud ainsatki nõrkuse hetke. Ma nüüd väga vabandan animaatorite ees, aga nende robotite ilmed ei olnud oluliselt paremad kui selle pesumodelli või Segali omad.


P.S kui te arvate, et kahest ööst ja ühest päevast põgenemisest pruutide eest mingit kasu oli, siis te loomulikult eksite. Jõudsin ma tunnikese linnas olla kui juba sõna levis ja …

From → Venemaa

Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: