Liigu sisu juurde

Erdene Zuu klooster ja Gandan klooster

3. aug. 2011

Kõigi laste lemmik budistlikus kloostris on palvealused, kuhu peale tuleb ja saab kõhuli visata. Nad võivad ennast seal tükk aega lõbustada ja proovi vaid väita, et see ei ole vankumatust usust.
Erdene Zuu on vanim säilinud kloostrikompleks. Kommunistid peksid omal ajal ligi 900 kloostrit maatasa, mõrvasid enamus munkasid või sundisid neid armeesse astuma. Iidsest Karakumist on tänaseks alles vaid üks kilpkonna kuju. Linna kive on kasutatud ka Erdene Zuu kloostri teede äärekividena. Teed ise on munakividest, mida paljajalgsed mungas kasutasid jalamassaazhi eesmärgil.
Tervislik eluviis on budistliku maailmaga tihedalt seotud. Neil on kokku 8 tervise jumalat ning üks viiest põhiväärtusest on pikk iga, mis ju ka otseselt tervisliku eluviisi tulemus.
Nii Erdene Zuus kui ka Gandantegchenling (Gandan) kloostris oli võimalus kuulata palvust. Gandanis alustati hommikut kell 9 teokarpidest puhumisega, mille järgselt mungad palvusele liikusid. Budistlikus kloostris on munkade seas esilugeja, kes võib aga ei pruugi peast palveid lugeda. Teised mungad kordavad kooris neid järele. Tekib mitmehäälne kooripalvus, kus esilugeja viimase korduse ajal juba uut palve alustab. Tema dikteerib ka tempo, mis parimatel hetkedel teeks au igale spordireporterile.
Gandan on Mongoolia budismi keskus, kus külastajatel on võimalik kassast osta palvetsekke, mida munkadele edasi anda, et ka Sinu eest palvetataks. Hinnakiri tundus olevat päris soodne – paljud võtsid terve rivi palveid, millest ükski ei maksnud üle euro.
Kloostris istuvad mungad kolmes reas, näod vastakuti, küljega ukse poole. Ruumis on mõned kaunistatud sambad, laest ripuvad alla erinevad tikanditega riided/lipud. Peamised kujud ja altarikaunistused on klaasi taga. Kas samas ruumis või siis ümber kloostri on võimalik eraldi koridoris liikuda ja elu üle järgi mõelda, sageli palverattaid samas keerutades.
Palvusele ajal teenindavad munkasid nende kolleegid. Tuuakse piima juua, palveraamatuid jm. Kogu palvuse peamise muljena jääb kumama, kui eluga seotud nad on. Vaatavad ringi – suhtlevad silmadega külaliste ja teiste munkadega. Vahepeal viipavad käega, kui midagi vaja on. Kuskilt ei proovita jätta ilmeksimatu püha asja ajamise muljet, vaid nad on lihtsalt pühendunud inimesed, pidevas õppimises järgmise valgustatuse poole.
Gandani juures asuvad ka munkade koolid, kus suures saalis magavad-elavad-õpivad kuni 100 noormunka. Samuti tegutseb budistlik ülikool, kus on võimalik omandada nelja-aastase õppega bakalaureusekraad. Kaks teaduskonda – siseteadused (filosoofia, palvetamine) ja üldteadmised (tiibeti, sanskriti ja inglise keel, traditsiooniline meditsiin ja astroloogia).

From → Mongoolia

Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: