Liigu sisu juurde

Talvepalee

3. aug. 2011

Universumi keskpunkt on Sumberi mägi, mida valvad neljast küljest neil jumalat. Idast Yolkhorsuren (valge, muusikainstrumendiga) kes toob meile hea tuju. Lõunast Pagjiibuu (sinine, mõõgaga), kes kaitseb meid sõja ja vaenlase kallaletungi eest. Läänest Jamiisan (punane, maokujulise stupaga), kes kaitseb meid maist vaimude eest. Põhjast Namsrai (kuldkollane, valge kalliskivisid sülitava hiirega), kes meelitab ligi rikkust ja head õnne.
Olen Ulan Baatori talvepalees ehk Bogd Khaani palee muuseumis. Suvepalee tegid kommud maatasa, aga talvepalee jätsid õnneks alles ja tegid sellest muuseumi. Kompleks koosneb paleest endast ja templitest selle kõrval.
Ühes templis töötasid 130 kunstnikku ja käsitöölist, et teha riideid khaanile ja religioosset atribuutikat. Eriti kõrgelt arenes siiditikandite kunst. Sellest palju ei jäänud maha ka thangka joonistamine (religioosne pilt), kus järgitakse väga rangelt budistlike ettekirjutisi ning nende joonistamiseks oli vajalik teatava meditatsiooni läbitegemine. Kuna kunstniku tunnuseid ei ole lubatud budistlikus kultuuris pühapildile märkida, siis konkreetsete tööde täpsed autorid on teadmata.
Pühapilte joonistatakse viie värviga. Sinine taevas (igavene tõde), punane õnn ja raskuste ületamine, kollane elu (surematu kui päike ja muutumatu kui kuld), valge ehk headus, heasüdamlikkus ja edu ning roheline ehk kasv ja sigimine.
Vaadeldes nii maale, tikandeid kui skulptuure saab selgeks, et kunstrindlik iluideaal ei ole Hollywoodi panus meie ühiskonda. Kõik budistlikud naiskujutised järgivad juba aastasadu sama ideaali.
Talvepalees endas tõmbavad tähelepanu erinevad arhivaalid.
1) 8nda Bogd Jivzundamba iste 25 padjaga, igaüks neist sümboliseerimas ühte tema 25st tiitlist ja aunimetusest. Istemel saamiseks tuli tal ronida mööda väikest redelit.
2) 80 musta rebase nahast kasukas, mille kinkis Mantsuuria imperaator. 7m lai, 186cm pikk, 800 pärliga kaunistatud.
3) 136 soobli nahast kuldse brokaadiga del (pidulik mantel)
4) 600 soobli jala nahast jakk
5) Mongoolia iseseisvuse deklaratsioon
6) Tema ja temakese voodid, mis on omaette toad teistes tubades. 3x3m puidust karkass, millel on kaunistatud klaasist seinad. Laes on peeglid ning ukse rolli täidab kaunis kardin.
7) Vene tsaari kingitud muusikatoolid, mis omal ajal musa mängisid, kui sinna peale istuda.
8) Pildid Khani elevandist, kes pidi 8 kuud lähimast raudteejaamast paleesse kõndima. Elevandi pidulikud kostüümid tähtpäevade jaoks
9) 150 leopardi nahast ger ja loomatopiste kollektsioon
10) Temakese paabulinnu päevavari ja tema kollase siidi päevavari, mis tõenäoliselt nõudsid kumbgi kahte kandjat arvestades nende massiivsust.
Palee ise tuli Vene arhitekti käe all liiga euroopalik, mille peale Khani budistlikud ringkonnad süüdistasid teise usu propageerimises. Lahenduseks oli budistliku ornamentika joonistamine välisseintele ning lootuse-mustri rikkalik kasutamine siseruumides.
Kui juba muuseumitest pajatamiseks läks, siis UB loodusloo muuseumis on erinevate Mongoolias välja kaevatud sauruste luukered. Neist kõige suurem on üle 10m pikk Tarbosauruse skelett. Tegelane ise oli omal ajal paar tonni kaalunud. Lõualuu on ca 1m ja lugesin nii ala kui ülaluul kummalgi kokku 32 kihva.
Samuti on seal näha sõiduauto suurune ninasarviku moodi sauruse skelett ning mammuti kihvad. Kogu see kraam on hinnanguliselt 70miljonit aastat vana.
Muude eksponaatide seas on võimalik tutvuda 66 kalaliigiga, keda Mongoolias leida võib ja näha Fidel Castro poolt kingitud Zapati soost pärit krokodilli topist.

From → Mongoolia

Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: