Liigu sisu juurde

Kaks taaskohtumist

9. aug. 2011

Nädal mööda Hiinat trambitud ning võideldud kultuuri puudumise ja rezhiimi laiutamisega inimeste hingedes, vaadanud kõiki neid miljoneid robot-inimesi, kes täidavad oma mutrirolli. Sisened igasse linna, poodi, kassasse, hostelisse, restorani mõttega, et küllap ootab taas ees võitlus sodinoklasega.

Sõitsime Xiani, et külastada lähedal asuvat terrakota armeed ning võimalusel edasi sõita või siis kui ajad ei klapi, ööseks jääda. No ja seal ta siis on. Vaatad ringi – samad hiina jooned, samad tähemärgid, sarnane keelekõla. Aga midagi on teisiti.

Inimesed on õnnelikud, lehvitavad ja tervitavad. Nad on ennast veidi korrastanud. Nad ei röögi, karju ja pobise vaid sädistavad, lobisevad ja räägivad. Mõned ka kudrutavad.  Tänavakohvikud. Seal istutatakse ja pidutsetakse. Linn on puhas ja korras. Vaadata ei ole siin midagi, nagu näiteks ka Belgradis. Aga atmosfäär, kodanikud! Sõbrad Sofiast ja Bukarestist võtsid selle hästi kokku – Belgrad on rohkem Euroopa kui Sofia ja Bukarest kokku kunagi olema saavad. Nii on ka Xianiga.

Xi’an on Siiditee algus ja lõpp. Iseenesest loogiline, et siin hakkab Hiina rezhiim tagasi tõmbuma ja asjad taas paremuse poole muutuma. Siiditee on ikkagi selline rahvusvaheline kultuuri, informatsiooni ja majanduse projekt. Xian hiilgus jääb küll juba aastatuhande taha – 10daks sajandiks käis tollane Changdan põhja. Mõni sajand pärast seda panid alles mongolid aluse Pekingi tõusule.

Aga kes soovib võib mööda 12 km pikka linnamüüri kõndida, vaadata kella- ja trummitorne, külastada pagoode või siis kõige mõtekam – külastada moslemite kvartalit, suurimat mosheed Hiinas ja ekselda seda ümbritsevates kitsastes turutänavates. Uurida kohalikku tänavakokandust, näiteks, kuidas friteerida neli muna pulga otsa; puhuda erinevate loomade kujuga klaaskomme; kuidas teha selline saia-pudi supp, et sai sees plödaks ei lähe vaid püsib kogu söömise aja mõnus tihke jne.

Xianlastega tunnen, et oleme samast liigist isendid.

– – –

Sõitsime parasjagu Tianshuist Maji Shani ja olime poole teekonnast katnud kui nägin teda. See oli Tianshuist kakskümmend kilomeetrit kagus. Vaatasin, lootus tärkas ja kindlus, et tuleb tore päev kasvas. Sest seal ta oli, natuke kahvatum kui muidu, aga ma nägin üle nädala aja lõpuks taevast. Sinist, paari valge pilvega mägede kohal.

Shanxi ja Shaanxi maakondade linnad ja vaatamisväärsused on mattunud suttu nagu Sherlock Holmesi London. Tianshui, Gansu maakonnas, pole erand. Päike on väljas, kõrvetab aga kui üles vaatad on näha hall mass ja kuskil ketas helendamas ning raamatud räägivad, et Lanzhou, kuhu jõuame homme, in-Mao-llah, pidi oleme veel Hiina kõige reostatum linn.

Maji Shani loodus ja kultuurialal oli sinine taevas ja pilved ning kõigest tuhat hiina turisti. Kaljukoobaste juures võisid istuda, grupi mööda lasta ja mõnda aega isekeskis olla, nautida punakaid liivakaljusid ja vaateid taamale. Ning piiluda sinist taevast, ega ta kuhugi vahepeal kadunud ei ole.

Sealt edasi ligi tunnise jalutuskäigu kaugusel läbi botaanika-aia, mägede vahel, peidab end väike kosk, mille tipus troonib pagood. Kosk on kõrge, aga suvel mitte väga veerohke. Täiesti kujutan seda kohta ette kevadel. Punakad õied, mäetipus veel lund ja gallonite kaupa kevadvett mäe otsast alla kukkumas.

Kose juures pidasid oma suveniirilauda memme-taati. Vesi, jäätee ja mõnikümmend erinevat suveniiri. Kuna hinna osas kindel ei olnud, kirjutasime selle paberile. Taat uuris, aga ei mõistnud araabia numbreid. Memm õnneks oskas. Ostsime lastele nukumööblit ja serviisi. Made in china. Kvaliteetkaup.

Tagasiteel bussiaknast välja vaadates jälgisin, kuidas sinakas toon mägede kohal järk järgult asendub halliga.

From → Hiina

Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: