Liigu sisu juurde

Its Astantic!

31. aug. 2011

Astusin õhtul rongi, väljas lõõmas veel 35 kraadine palavus. Isegi Hispaanias ehitatud luksusrong, mis uue ja vana pealinna vahel Kasahstanis sõidab, oli vaatamata konditsioneerile soojavõitu. Rong ise on muidugi väga vahva, kuid kõik need moodsad vidinad ja mugavused võtavad kõik ruumi, mistulemusena kupees on tegelikult kitsam kui vanades heades vagunites.

Hommikul astusin välja 12 kraadisesse jahedusse. Uue ja vana pealinna vahet laiutab 1300 km steppi põhja-lõuna suunal.

Uus-Astana või Vasak Kallas nagu kohalikud teda kutsuvad on kindlasti nägemist väärt kui teile linna-arhitektuur ja kujundus veidigi huvi pakuvad. Selle linnaku selgroo moodustavad maailma suurim telk (tegelikult kaubanduskeskus, kus on muuhulgas väike veekeskus, mille basseiniäärne liiv on Malediividelt kohale toodud), Sõrmuste Isanda filmis Sauroni kindlusest inspireeritud ausammas ja Presidendi palee.

Nende ümber kerkivad administratsioon, meelelahutus, kultuur, kaubandus, kontorid. Teile ei pruugi moodne linn meeldida, aga ma kummardan selle ees, et keegi teadlikult tegeleb linnakujundusega, mitte ei lasta koordineerimatult majadel kerkida.

Palju rõhku pandud avaruse hoidmisele – majade vahel on suured väljakud, väiksed pargid, laiad tänavad, tunnelid, sillad, muruskulptuurid, lillepeenrad, pingid, trepid, veekaskaadid, purskkaevud. Muruskulptuurid nõuavad igapäevast parandamist, rääkisid aednikud. Lapsed ronivad, patsutavad ja näpivad ning väiksed õitsvad taimed vajavad seetõttu väljavahetamist.

Lõppu ei ole niipea näha, ehitustöö käib mitte majade vaid tänavate ja kvartalite kaupa mõlemalt pool jõge.

Need linnad, mida me täna imetlemas käime ei sündinud ju sellest, et rahvas tasa ja targu ehitas. Ikka on vaja rasvase rinnaga juhti, kes otsustab mingi osa rahvuslikust rikkusest Versaille, Tallinna linnamüüri või Astana rajamisse suunata. Võime selle üle targutada, kas tutika linna rajamine väga mõtekas tegevus on, aga esimese külaskäigu põhjal ennustaksin neile regionaalselt edu. Maailma pealinnaks nad vast kohe ei saa.

Kui meil peaks siin raha üle jääma, siis võime kaaluda näiteks Narva või Sillamäe uuesti-ehitamist nullist. Mulle igatahes Astana tohutult meeldib. Eriti vist ka seetõttu, et mina selle eest maksma ei pidanud. Vähemalt otseselt mitte.

From → Kasahstan

One Comment
  1. Mulle meenuvad Hiina linnad Peking ja SHanghai, pole küll tuttuued, aga pompöössus ja taimeskulptuurid ja pidev hooldamine

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: