Liigu sisu juurde

Trakaile järele vaadates

21. apr. 2012

Nii nagu naiste ilu tuleb hinnata hommikul ärgates, on parim aeg reisisihtkohast tõese pildi saamiseks hooaja-eelne sompus päev. Mis ei tähenda, et ei peaks tundma täit naudingut õhtukleidis juuksurist ja meigist tulnud kaunitarist või tulema Trakaisse juulis, kui korraldatakse rüütliturniir, sätendav päike tõmmatakse taevasse, kogu linn kihab külastajatest ning talvine rämps on jõutud ära koristada.

Trakai on midagi sellist, et Kuressaare linnus on tõstetud keset Tamula järve, järvekaldale on toodud Palmse mõis ning teisele poole sigitis Käsmu külast, Tallinna kirikutest, Padise kloostrist ja kõigest sellest välja kasvanud väikelinnast. See kõik ning fakt, et tegemist on keskaegse pealinna ning suur-vürstide residentsiga ajab leedukad kangesti kihevile. Neile tuleb sisse teotuhin ja tuhinast jäävad maha pudelid, mis laupäevaku, teemeäraku või heakorrakuu raames lähiajal loodetavasti tee loodusest prügimäele leiavad. Pildil ootan aovalges, et imekaunis vürstinna Birute tagaukse avaks.

Kui nüüd need mõned vinnid ja vuntsid kõrvale jätta, siis on Trakai tore koht. Paraja suurusega järvistu, mis asub meeldivate maastikukumeruste vahel  – ega Kestutis ja Vytautas rumalad olnud, ju nad valisid endale ikka vürstiriigi kauneima paiga kodu rajamiseks.

Mööda järveäärt lookleb kindlusest mõisani ca 10km pikkune asfalteeritud järveääres kasvavate puude juurte poolt laineliseks painutatud rattarada. Uzutrakise mõisahärra oli peene maitsega. Ta ehitas mõisahoone kõrvale köögi, et söögitegemise lehk ei leviks mööda mõisatube ning mudajalad sööksid tema silme alt eemal. Küllap teenrid matsutasid ja luristasid ning polnud omandanud peeneid lauakombeid. Hirm lihtrahva seatempude ees pole sajandiga kuhugi kadunud ning seetõttu on mõisaparki sisenedes pandud üles keeldude silt.

Huvitav, milline tegu viis selleni, et tuli üles panna silt „lehmaga mitte siseneda“ ja „liblikaid mitte püüda“ või „kaevamine keelatud“. Ma proovisin ette kujutada kuidas Kadriorus mõni agar kalamees näeb presidendi lossi ees head niisket kohta ning ronib labidaga sinna usse kaevama. No ei ole realistlik. Või kuidas üks linastes kaltsudes talupoeg heliseva muusika saatel mõisapargi murul kergete balletihüpetega liikudes suure võrguga liblikaid püüab ning siis tuleb rõdule kuri krahv Jozef „Sina räpane elukas ei tohi puutuda ühtegi mõisahärra kaunist liblikat! Sure koer!“. Haarab oma Remingtoni ning tabab.

Igatahes minu rattal tiirutamine äratas praeguse mõisavalvuri tähelepanu ja ta tuli paraadtrepile passima. Niipalju mul turvameestega kogemust on, et kui oleksin nüüd kaamera statiivile asetanud ja kadreerima hakanud, siis oleks ta veel suuremate silmadega punnitanud. Kuna mul oli soov ilus pilt teha, siis oli ainus võimalus motiiv valmis vaadata, mõneks ajaks mujale krossima minna ja siis uuesti kiirelt kohale kimada ning kiirelt pilt teha, enne kui see agar valvur oma väljailmumisega kompositsiooni ära rikub. Turvatöötajad ei mõista fotograafi.

Kui mõisahoone vahetus ümbruses on pügatud muru ja põõsad, siis enamus pargist (sadamani on ca kilomeeter) on pool-metsik, kus vohab praegu sinilill. Eestis peaks olema praegu õige aeg uudistama minna, sest siin on nad täies õies. Järvekaldalt leidsin paarikümnemeetrise vahega veel mõned keelusildid – nimelt ei tohi seal päikest võtta, ega ankrusse jääda. Kuna kuskil polnud silti, et mõisametsas kusemine keelatud oleks …

 

 

Külalistemajas on nagu vana hea Inglismaa. Üleval korrusel on külaliste toad, all korrusel saal, kus saab doominot mängida, puzzlet kokku panna või tekki mähituna terassil istuda. Kaminas põleb tuli, mängib sulnis muusika, jood teed ja nosid küpsiseid, lõpetanuna asetad nõud kandikule, vaikselt ilmub välja teenijanna, kes ära koristab ja puhtaks peseb.

 

From → Leedu

Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: