Liigu sisu juurde

Moldovlastest

5. mai 2012

Mõnikord hämmastab mind ennastki kui kiiresti ma tüdrukutega jutustamisest musitamiseni jõuan. Jutustamine on tegelikult palju öeldud. Piisab kuulamisest ja õiges kohas paarist õigest sõnast ning üldiselt on täiesti savi, mis teksti ma suust välja ajan – talendi vastu lihtsalt ei saa. Antud juhul, kuna mu rumeenia keel on puudulik, siis piirdusin nende paari romaanikeelse sõnaga, mis midagi sarnast võiks tähendada kui ma loodan. Näiteks „neu sandale de aurum – oi-oi“ või siis „rosa pluza bella magnifico“. Kuna koos munasarjadega antakse kaasa ka kustutamatu tähelepanuvajadus, ei ole tegelikult ime, et Mia mingil hetkel mu kõrval toolil püsti tõusis ja teatas, et nüüd ta tahab mulle musi teha. Pärast kutsus ta appi kapist pidžaamat otsima ja lobises kõikidest talle olulistest asjadest. Mina vaid noogutasin heakskiitvalt, naeratasin ja vahepeal tegin lõbusaid nägusid. Kolme-aastastega suheldes ei ole keelebarjääri olemas.

Mia on blondiin, mis Balkanil ei ole haruldane, aga siiski märkimisväärne. Moldaavia liigitasin ma enda jaoks balkanimaaks. Esiteks võtame linnapildi – 80% sissetulekust kulutatakse riietele ja väljanägemisele, mis koos ohtrate parkidega muudab linnapildi piisavalt ilusaks, et mitte pöörata tähelepanu nõukogude ja moodsa arhitektuuri monstrumitele. Ka mu perenaise kingakollektsioon nõuaks mõnes rahulikumas riigis külmrelvade hulgisäilitamise eriluba.

Ta on tõlke ja üritusturunduse firma omanik ning ta firma tüdrukud pidid kontoris olles kandma madalat kinga, aga kliendi tulekul või tänavale minnes pannakse alati päris kingad jalga. Mõistlik.

Teiseks toit. Kurk, tomat, pipar, paprika, lambajuust ja oliiviõli. Kui riivid juustu on Srpska, kui paned juurde pipart on Sopska salat; kui juust on kuubikutes, siis Kreeka. Ja loomulikult lõputud vaidlused, kes selle salati leiutas. Kui elad samas vööndis ja Sul kasvavad samad taimed-loomad on palju loota, et toidulaud erinev kujuneks. Küla nimega Sop, pidavat paiknema muuseas Bulgaarias, aga seal elab serblaste kogukond. Süüakse viinamarja või kapsalehes riisirulli (sarmale, sarma); maisijahust putru (polenta, broja), lamedaid (juustu)pirukaid (gibanica, burek), rullis pirukaid (pita) ja grillitud hakkliharulle (mic, cevapi). Ainult pljeskavicat ei näinud müügil. Ja isegi praegu kevadel, kui kohalikku värsket kraami aias veel ei ole, on see kõik tohutult hea. Täiesti pöörane vahe, kas tomat on Türgist sõitnud Sinu lauale päeva või Eesti puhul kolm? päeva.

Kolmandaks kirik, mis omab igapäevaelus arvamuse ja elustiili kujundajana olulist ja sarnast rolli balkanimaadega. Rumeenlased ja moldaavlased on õigeusklikud ning peamiselt siis Konstatinoopoli mõju all arenenud. „Ei, me ei ole usklikud“ sõnas pererahvas, kelle majapidamises tuvastasin ligi kümmekond ikooni. Nagu siinkandis kombeks on igal perel oma kaitsepühak ja kuigi siin ei ole „slava“ (pühaku päev) töölt vaba, tähistatakse seda ikkagi olulise tähtpäevane.

Kiriklik kogukond mulle üldiselt meeldib – nende põhiväärtused on igas maailmaotsas samad ja kirikud hindavad inimesed on korralikumad. Samas siin on aga kirik saamas takistuseks Euroopaga integreerumisel. EL ei taha midagi suuremat enne ette võtta kui põhisammud Moldova poolt tehtud. Näiteks diskrimineerimise vastane seadus. Samas kiriku seisukoht soodoma ja komorra osas on küllaltki ühene ning märkamatult segatakse avalikes esinemistes kokku laused, et „siis võib mingi mees sattuda lasteaia kasvatajaks – mõistate pedofiil teie laste eest hoolitsemas“.

Kui ma kunagi ülikooli ajal paar kuud suutsin end jõusaali vedada, siis rääkis üks vanem kehaehitaja, et Liidu aegadel käsitleti kulturiste ja pederaste sünonüümidena. Moldova kirik on samastanud pedofiilia ja homoseksualismi.

Ma olen alates reisi algusest Minskis täheldanud taas nagu ka eelmine aasta, et pulmade/pruutide hulk, kes mu teele jäävad on kahtlaselt suur. Siiani proovisin neid eirata, et ehk nad siis lähevad ära, aga ainult hullemaks. Moldovas andsin lõpuks alla ja hakkasin neid taas pildistama, ehk siis rahunevad maha ja enam ei kummita mind.

Pulmade kõrge kontsentratsioon (iga nädalavahetus nägin mõnikümmend paari) on aga loomulikult tingitud sellest, et 13. aprillil lõppes paast ja järgnevate nädalavahetustega tehakse tasa need 40 päeva, millal pulma ei saanud pidada. Sest isegi kui Sa ei ole usklik, siis ükski terve mõistusega inimene ei säti pulma paastu ajale. See lihtsalt ei ole siin ühiskonnas aktsepteeritav.

Alustasin oma mõttelõnga keelest ja teen siia enne lõppu veel ühe vahepõike. Moldaavlased on keele mõistes kadestamisväärses positsioonis – nad on üles kasvanud kakskeelses ühiskonnas (rumeenia, vene), mis tähendab, et 75-l protsendil euroopa kaardist suudavad nad kolme kuuga omandada kohaliku keele. Poolast Makedooniani ja Ukrainast Hispaaniani. Välja jäävad Ühendkuningriik, Skandinaavia Soome ja Baltikumiga, Kreeka ja Albaania ning Saksamaa oma saksakeelsete naabritega.

Vara-kevad Moldovas on väga ilus, loodus on erinevas tärkamise faasis. Kui viljapuud juba lõpetavad õitsemist, sirelid ajavad oma magusat lõhna ja paplid teevad linnas lumesadu, siis teeääri palistavad kreekapähklid alles ajavad lehepungasid välja. Maastik on täis erinevaid rohelisi värve, mõne nädala pärast on fotosüntees teinud oma töö ning kõik on ühtlane rohu-roheline. Eestis peaks veel see aeg tulema – minge nautige ja märgake.

Moldovas on tohutult tore ning mul on hea meel, et nemad ei pea end kutsuma Former Soviet Republic of Moldova. Rumeenlased on ses mõttes normaalsemad, erinevalt kompleksides vaevlevatest kreeklastest.

From → Moldova

2 kommentaari
  1. Otilia permalink

    Translate please 🙂

  2. Ah just some gibberish about making friends with Mia, your shoecollection and the similarities between the Balkan countries 🙂 Come to visit us, and will make a full transcript.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: