Liigu sisu juurde

Rahvustaim

5. mai 2012

„Luka, ära palun mängi siin palli. Viinamarja väädid on praegu väga õrnad ja pall teeks neile kahju. Iga leht, mida Sa näed – see on 2 kilo viinamarju“. Mu hea sõber kolis oma Kishinovi äärelinna majja kaks aastat tagasi ning on seejärel majataguse 300 ruutmeetrit jaganud kaheks kolmandikuks aiamaaks ning üheks kolmandikus muruplatsiks.

See, et viinamari on midagi tunduvalt enamat kui elatist, kõhutäit ja rõõmu pakkuv põllukultuur, saab selgeks ka kõige põikpäisemale külalisele lühikeste hetkede jooksul. Maa-alaliselt ei võta viinamarjad rohkem ruumi kui 15 sentimeetrine riba terrassi ja muruplatsi ning aia ja muruplatsi vahel. Kaalukalt valitud kümmekond taime, mis erineval ajal vilju kandes peaksid juba sel (kolmandal) aastal ligi 100 kilo marju tooma juuli lõpust novembrini. Täis-ealiseks saades on maja taga loota 500 kilo viinamarju. Need on lauamarjad, mitte veinimarjad.

Aiamaa on jagatud kurkide, tomatite, vaarikate, maasikate, baklažaanide, paari õunapuu, kirsi, mureli, pirni, ploomi ja rohelise kraami peenarde vahel. Praegu on valmis vaid sibul ja maitseroheline, aga küll juunis kannavad ka avamaal kasvavad tomatid oma esimesed viljad. Rääkimata kõigest muust, mida ka Eestis avamaal on võimalik kasvatada. Muideks, ka nemad siin kasutavad aktiivselt kodujuusttopsides eelkasvatamist, sest nii võidab ligi ca kuu aega. Märtsis on ilm veel ette-aimamatu, võib tulla öökülma ja otse maha külvamine ei ole mõttekas.

Aga kõik need aiakultuurid, kes on küll vallutanud enamuse maapinnast, ei saa pooltki nii palju tähelepanu kui viinamarjad. Jah, peenrad on kõblatud ja rohitud, loomulikult neid kastetakse, aga küll nad kasvavad. Viinamarjataimi aga armastatakse, neid käiakse vaatamas, seotakse uuesti kinni, kärbitakse kui vaja, mõeldakse nende peale, räägitakse nendega. Kui Eestis naised vinguvad, et mees osutab autole rohkem tähelepanu kui mõistlik, siis siin naised ei vingu, et meeste mõtted ja teod tiirlevad viinamarjade ümber.

„Tule, ma näitan Sulle keldrit – see on küll pooleli, aga tule vaata ikka“. Mida Sa oskad oodata ühest eramaja keldrist, maa-alune paekivi plokkidest rajatis, kus saab kola hoida ja suvel ei ole nii palav. Antud juhul nelja toaga majapidamise nurgakivi.

Esimene tuba on tööriistade jaoks, teises toas on külmkapp koos voodiga (suvel väga mõnus magada – keldris on kuiv ja +16) ning kolmandas kõik need asjad, mis mujale ära ei mahu. Neljas tuba on lukus, kuigi võti on ukse ees. Siin on varasalv – esiteks ei oodanud ma kahte veiniaami. Üks oli küll seks ajaks tühjaks joodud kui ma kohale jõudsin, aga teises olevat Pinot, pakkus peremees kui jänest grillisime. Pean tunnistama, et see noor ja värske Pinot oli veiniturismi parim maitse-elamus. Sellise palava ilmaga on kergelt siidrit meenutav jahe lahja valge vein suurepärane. Ega kodustes tingimustes nö kollektsiooniveini ei saa ajada, mis aastatega iseloomu ja maitset kasvataks ning siis jõuluõhtul veiseprae kõrvale lahti tehakse.

Ruumi tagumises otsas oli mingi virn, kahe vaibaga kaetud. „Tule vaata“ sõnas peremees vaipu eemale tõstes, „siin on mu veinikollektsioon. Ma olen nad veidi eemale pannud, et kogemata koju tulles suure januga ära ei jooks“.

„Ma pean neile korraliku hoidla ehitama, aga pole veel jõudnud.“ Siin on igal veinil oma lugu. Olime just prassingult koju tagasi jõudnud ning otsustasime enne magamaminekut veel klaasi punast teha. Dorin tõstis neid mõne taas hunnikust kõrvale, lobises tema kohta õnnelikul häälel ja jätkas kuhja sorteerimist. Mõne aja pärast olime läbi käinud kõik olulisemad Moldaavia veinitootjad, perekondlikud sündmused, riiklikud tähtpäevad ja põnevad külalised, kellega igaühega mõne veini lugu seotud oli.

Ega ma täpselt lõpuks aru saanudki, mille alusel üks neist valituks osutus, aga see polegi minu kui amatööri roll kui Sul on kohalik veini-armastaja käekõrval.

From → Moldova

Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: