Liigu sisu juurde

Neli meest Lexuses, automaadist rääkimata

22. mai 2012

Eelmises Lonelyplaneti välja-andes veel hoiatati Svaneti’sse reisimise eest. Mäerahvas on ettearvamatu. Tänaseks on piirkond rahulik ja käib vilgas arendamine, et turiste paremini teenindada. President ehitas Mestiasse residents ja lennujaama, aga vaatamata pakutavale dotatsioonile, ei julge kohalikud lennufirmad sinna lennata – jaama peetakse jätkuvalt liiga ohtlikuks kommertslendudele.

Zugdidist, mis on viimane suurem linn siledal maal, Mestiasse mööda mägiteed oli 7-8 tundi. Nüüd paari aasta jooksul rajatud betoonteed mööda kõigest 3 tundi. Sealt edasi on küll uued kõrgepinge liinid veetud ka väiksematesse küladesse aga tee on veel looduslik.

Ushgulisse, mis on Mestiast 44 kilomeetrit, kulub autoga 3 tundi sõitu. Suur isu oli katsetada, kas suudaksin rattaga kiiremini, paraku polnud seekord aega ja võimalust sporti teha. Olime neljakesi mägedesse tulnud ja ratas jäi Tbilisisse ootama. Ushguli on väidetavalt Euroopas kõige kõrgemal asuv püsiasustatud küla, mis on pool aastast muust maailmast sisuliselt ära lõigatud.

Praegu, kevadel, on ta aga väga ilus. Kõik on värske, loomad õhinas ja esimesed külalised põnevust toomas. Lehmad, notsud, kutsud, lambad, suksud, linnukesed siin ja seal oma asju ajamas. Külamehed härjarakendiga põldu kündmas või puujalastega saaniga asju vedamas (lund pole juba mitu nädalat). Ma hiljem hakkasin mõtlema, et miks nad ikkagi rattad ei kasuta – põhjus võib olla selles, et ratastega vanker võib mäest alla veereda ja arvestades kui järsud on külatänavad ja teed, siis on mõistlikum rahulikult puujalastel liikuda kui riskida sellega, et vanker veerema hakkab ja siis pole enam päästa midagi.

Mägiteedel selgus kiirelt, kui mõttetu auto on RX 330. Esiteks pöörderaadius, mis eeldab Vabaduse väljaku jagu ruumi ning teiseks maastikuläbimise võime nagu ringraja masinal. Purunenud rehv ei ole auto viga otseselt, aga sõitsime lahti mootorikaitse, mingi vooliku, mis mööda põhja läheb ja lõhkusime veidi plastmassi. Kutid lubasid, et selleks ajaks kui naine koju jõuab, saab auto jälle korda nagu oleks uus. Panime proua auto pihta nädalavahetuseks.

Svaneti külad on täis pikitud kandilisi torne. Esimene korrus on eraldi sissepääsuga, teisele korrusele pääseb juba eraldi orvast redeliga. Teisel korrusel on ka tagavara tule-ase. Teiselt kolmandale viib väike auk, mis on võimalik suure kiviplaadiga sulgeda. Kolmanda ja neljanda korruse vahel on puulaudik, mille pealt võib veel redel viiendale tasandile.

Tegemist on lasketorniga, kus mõnikord tuli pikemalt kogu perega aega veeta. Keegi olevat kellelegi varba peale astunud, valesti Su tütart vaadanud või kõrtsis pahasti rääkinud. Kuul rauda ja selgus majas, kellel on õigus. Svaneti on minu esimene veritasu regioon. Albaanias käies mõni aeg tagasi, siis sealne veritasu regioon oli veel liiga ohtlik külastamiseks. Svanetit peetakse praegu rahunenuks. Aga automaadi pakkisime autosse kaasa ikkagi.

Peremees väitis, et tal on kandmiseks luba. Ja ma ei räägi siin jahipüssist või vindist, ikka päris automaadist. Aga noh, Abhaasia on siinsamas mägede taga, miks mitte lubada rahval automaate omada. Pagasnikusse ta meie reisil siiski jäi. Lootsin küll, et ehk lähme ja paugutame oma lõbuks veidi purke või midagi. Täpsuslaskmine on ju täitsa tore.

Kas see oli nüüd tühi kõht või midagi muud, aga igatahes kohalik toit oli senisest parim. Juustu tegemine võttis 3 päeva aega ja sai eile valmis ning nüüd krudises hamba all. Selle-kevadine pullikas oli shaslõkiks tehtud ja ahjust otse lauale heidetud õhuline gruusia leib püsis 10 cm kõrgusena kuni ta tükkideks rebisime.

Svanetisse võib tulla mägikülade võlu vaatama või siis mägesid endid. Mina jalutasin Ushba (4710 m) jalamil, aga sellest juba järgmises postituses.

From → Georgia

Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: