Liigu sisu juurde

Lühike Ameerika 20. sajandi ajalugu

28. okt. 2017

“Ameerika on superpower ja meil on kombeks olnud teiste riikide asjadesse sekkuda. Tead, kui Stalin, FDR ja Churchill II MS ajal kohtusid…kõigil oli selge, et Hitler Saksamaal kaotab, kõik jooksid võidu Berliinini. Hitler oli end Venemaaga sõdides üle pingutanud – excel ei töötanud, numbrid ei läinud kokku. Liiga palju miile katta, tal ei olnud selleks ressurssi. Ta oleks pidanud lihtsalt Venemaa piiril istuma ja venelased oleksid ise tema otse surnuks jooksnud. Kui keegi küsib, kes kõige rohkem inimesi kaotas, siis Venemaa – 27 miljonit sai surma. Stalin saatis hordide kaupa püssiga relvastatud inimesi tankide vastu, inimesi, kes pole oma väljaõppe alusel kunagi tohtinud lahinguväljale sattuda. Igatahes, kui Stalin, FDR ja Churchill kohtusid, siis selleks, et mõjusfääre jagada. Stalin ei usaldanud paljusid inimesi, aga ta usaldas Roosevelti ja Churchilli ning kui siis Roosevelt suri ja Truman presidendiks sai – Stalin kohe küsis “kes Sa selline oled?” ja ta ei usaldanud Trumani, seetõttu kõik nii kuumaks läks.

Euroopaga oli selge – kõik jooksid võidu Berliini, et endale suurem amps saada. Aga Venemaa pidas sõda ka Jaapaniga ning hakkas Euroopa üksusi sinna poole liigutama. Truman nägi seda ja ta tahtis Jaapanit endale. Prantslastel oli olnud Vietnam, pool Aasiat on olnud Inglismaa koloonia – Truman lihtsalt tahtis ka midagi. Kas jaapanlased andsid alla kui me esimese pommi viskasime? Või teise? Need olid sõnumid Stalinile. “Hei, ma olen ka hull. Said aru? Põmm. Ei saanud? Põmm!” Niimoodi kindlustas Truman Jaapani oma mõju alla.

Hrushtsov tahtis tegelikult rahu, aga Eisenhower keeras kraani põhja – ta tahtis näidata, kes tegelikult võimsam on. Algas võidurelvastumine ja külm sõda, lihtsalt Eisenhoweri jonni pärast, Hrustsov tahtis tegelikult rahu.

Sel ajal oli Kindralite komitee nagu suletud salaühing, kes ei allunud eriti presidendile. Alles Kennedy sai ühe oma inimese sinna ja palus tal vaadata, et mis jutt see täpsemalt “missile gap” osas on. Tuli välja, et USAl on kõike rohkem kuigi Kindralid alati rääkisid, et peame relvastuma, sest venelastel on rohkem. Tegelikult olime pikalt ees.

Me rahastasime kõik arengumaid, mida võimalik, näiteks Venetsueelat – ettepanek oli lihtne – me teeme mõned ettevõtted siia, saame maavarasid ning kui abi on vaja, eks ikka saab. Kogu Iraani ja Iraagi konflikti korraldasime. Seal oli ju demokraatlikult valitud juht, aga me aitasime Husseini võimule, kes lõpus läks käest ära – ta tegi Kuveiti rünnates vea, aga sai sellest aru, palus isegi andeks, aga meil oli vaja ikka seal kõik maatasa teha. Hussein väitis koguaeg, et tal on tuumarelvad – tegelikult polnud. Ega ta seda meie hirmutamiseks ei öelnud, tal oli vaja Iraanile jätta mulje, et ta on hirmus naaber, keda ei tasu rünnata. Iraan muidugi plaksutas selle peale kui me Husseini maha võtsime – “suur tänu, USA”. Nüüd oli regioonis ainult üks tugev riik.

Ja Afganistanis Bin Ladeni rahastamine revolutsiooni toetuseks ja venelaste meelehärmiks. See oli nii ebaprofessionaalselt tehtud – Bin Laden hakkas käest ära minema ning kui Clinton George W-le võimu üle andis. Noh ta siis mainis, et “on üks kutt – Bin Laden – teda peaks jälgima”. Aga George W ei olnud asjadega kursis. Clinton oleks pidanud ise Bin Ladeni ära korraldama, aga ta tegeles muude asjadega. See on meil nüüd – palju seda võlga kogunenud juba on? – mitukümmend triljonit maksma läinud. Erinevad sõjad terroristidega. Meil peaks lihtsalt Lähis-Idas mingi rünnaküksus olema, kes vajadusel lennukid teele saadab, mõned paugud paneb. Pole mõtet igal pool maapeal sõdida.

Clinton oli hirmus tegelane – ta vaigistas kõik, kes tema vastu olid ja ta naine on veel hullem. Ma hääletasin Trumpi poolt, sest see naine on õeluse kehastus…nad hirmutavad, ähvardavad, ostavad inimesi ära. Väga mõjuvõimas perekond. Obama oli ju nende pantvang – kui tahad elada ja toimetada, siis toimeta, aga mõned asjad peavad juhtuma nii nagu meie tahame. Noh…siin ta on…lühiülevaade meie riigi ajaloost”

Allikas: kinnisvarakonverentsil osalenud laenuandja, keda Las Vegase kasiino burgerikioskis kohtasin. Nimi ei jäänud kahjuks meelde. Tundus korralik inimene, kelle peamine soov oli, et kõik inimesed hakkaksid veganiks.

From → USA

Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: