Liigu sisu juurde

Halloween

31. okt. 2017

See, kui Eestis keegi sügisel kõrvitsamarinaadi teeb ja selle käigus tühjaks õngitsetud kõrvitsa koos küünlaga aknale paneb ei ole Halloween. Isegi see kui mõned lapsed “komm või pomm!” naabritele hüüavad. Eestluse kaitsjatel ei tasu muretseda, me ei saa Halloweeni olemusest aru ja meile on jõukohane kadri- ja madripäeva pidamine. Halloweeniks valmistutaks nädalaid kui mitte kuid. Juba oktoobri alguses on endast lugupidav maja dekoreeritud – üle katuse ämblikuvõrgu heitmine ei ole midagi erilist, kui poole katuse suurune tarantel ka üles pannakse on see juba silmapaistev.

Vahetatakse välja aiapäkapikud peletiste vastu, kaetakse maja räbalates kardinatega, kinnitatakse uksele verine dekoratiivkirves. Ehtimine nagu meil jõulude ajal, aga suurejoonelisemalt. End ehivad ka kõik ärid – nii hotellid, autorendibürood lennujaamas, kõrtsid kui juuksurid. Ettevõtte logo saab uue kujunduse, teeninduslett samuti, välja vahetakse ka teenuste nimetused. Ilmuvad maiustuste edetabelid, regioonide, vanuste jm sotsiaalsete tunnuste kaupa.

Halloweeni peod algavad kindlasti juba nädal aega varem. See on võimalus oma kaua ettevalmistatud kostüüm rahva ette tuua. Mida tänavatel liigub? Loomulikult igasuguseid veriseid tegelesi – kellel kirves peas, kellel oda rinnus. Kohata võib nunnasid ja prostituute igale maitsele. Peamiselt halvale maitsele. Kui perekond koos läheb peole, siis peole, siis valitakse ühine teema – näiteks Wizard of Oz tegelased täies rivistuses.

Kui tahad minna koos sülelapsega – pole probleemi. Mõtle välja vankri kaunistus või veel parem kasuta last oma kostüümi osana.1lapse.jpeg

Kes kostüümipeol tahab siiski mainitute hulka jõuda, võtab kostümeerimise tõsisemalt ette. Siin võib leida kõike. 2.5 meetriseid ninjakilpkonni? Palun. Sesame streeti prügikastimeest koos prügikastikolliga? Palun. Ühes kostüümis? Ikka aga palun.

1prygi.jpeg

Neljajalgne luukere (eeldan, et mingi akrobaat on hõlstide all peidus, kes jalgu liigutab) – aga palun.

1luukere.jpeg

Kogu Starkide klann Game of Thronesist? Aga palun! Koos koertega? Aga palun!

1einäe.jpeg

“Kõik hoorajad ja liiderdajad jõuavad Jumala palge ette” seisis sildil ning ristikandja luges Piiblist asjakohaseid psalme. Las Vegase meeleolu see ei muuda. Inimesed tulevad siia end selliselt välja elama nagu nad kodus ei julge. Rohkem tähelepanu kui see jumalasõna kuulutaja sai libajeesus, kelle silt “Judgement day” kohta nägi välja selline:1jesus.jpeg

Ka vaid loetud nädalad pärast massitulistamist – #vegasstrong meeldetuletusi on siin palju – on Las Vegas oma peomeeleolus. Me ei lase ühel psühopaadil oma elupõletamist mõjutada, on nende lühikokkuvõte.

Hommikuti raadiot kuulates, tuleb välja üks Ameerika ja Euroopa erisus. Lisaks ilmateatel, ummikute uudistel ja kuulastele sünnipäevalastele, räägitakse siinsetes äratajasaadetes alati ka sellest, kes eelmine päev kuuli sai. Mina kuulsin nii peretülist, shoot’n’drive intsidendist kui ka politsei kuulide läbi langemisest. Kui Ameerika kuuliarmastust võrrelda teiste riikidega, saab teha jaburaid võrdlusi. Näiteks Soomes tulistas politsei 2013 aasta jooksul üldse 6 kuuli, USAs kõmmutati üks kividega autosid loopiv tegelane 17 kuuliga maha. Islandil on politsei 1 inimese maha lasknud 71 aasta jooksul. Stocktonis (Islandiga sama rahvaarv) on 3 inimest maha lastud esimeses viie kuuga. Ja nii edasi. Samas kui võtta näiteks 10.a. jooksul massimõrvades hukkunud inimesed miljoni elaniku kohta, siis Norra on seal mõneks ajaks nüüd pikalt eest ära oma 1.888. USA vastav näitaja on 0.089.

From → USA

Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: