Liigu sisu juurde

Suzdal

8. juuli 2011

Öelge mulle palun, millisest kehaosast tuleb mõte … tegelikult see vajab pikemat sissejuhatust. Maailmas, nagu me teame, on kolm igavest müsteeriumi:

1) kust tekib tolm?

2) kust tekib tatt?

3) kuhu kaob aeg?

Pärast kahte päeva Venemaal lisan sinna neljanda. Kutsuge mind edaspidi Konfuutsiuseks. Kust kohast, no tõepoolest, kust kurat tuleb inimestele pähe mõte, et panna 30 kraadise palavusega spordisandaalidega õue minnes jalga ka mustad poolde säärde ülikonnad sokid?

Lahendamatu küsimus. Kirjutan parem Suzdalist, kuhu otsustasin kinnisvara soetada. Keskaegne pealinn ussina lookleva Kamenka kallastel on pärl. Ajasin end varavalges üles, et kaunis Suzdali saaks hommikuses värskuses end mulle parimast küljest näidata.

Mõned turumutid olid juba end lahti pakkimas, ostsin neilt topsi vaarikaid ja tõttasin Kremlisse. Hea on jalutada Kremli müüridel ja aedades, kus kõik on paigas. Erinevalt sellest Moskva monstrumist, mis on lihtsalt väga suur ehitis. Siniste kuplite ja kuldsete tähedega katedraal on teadmata ajaks restaureerimisel, aga ülejäänud kompleks on viimase 20 aastaga täiuslikult korda tehtud.

Kui kogu jõe-äär on kupleid, torne ja riste täispuistatud, siis on raske valida, mida täpselt vaadata. Paljud neist mahajäetud või restaureerimist ootamas, kuid see vaid lisab neile karismat. Põhjakülje kaitseks Pozharsky perekonna rahasatatud ja rajatud klooster on ca 200 sammu pikk, müürid vaid ehk meetrijagu madalamad kui Tallinna vanalinna omad ning kui väravatorn Paksu Margareetaga võrdluses jääb alla, siis enamustele teistele tornidele teeb oma jämedusega ära.

Sovieti ajal paiknes siin poliitlaager kuid tänaseks on klooster kõigi reeglite kohaselt restaureeritud, varandusi täis ning nii karmi muinsuskaitse all, et seda valvab, pileteid müüb ja saalides peab korda miilits.

Kui käes oli kellalöömise aeg, tegi Suzdal järjekordselt Moskvale ära. Kuulsa Kremli juures kõlasid mõned häälest ära plönnid. Siin kogunes kella 11st Lible etendust kuulama mõnisada inimest. Kel huvi suurem ja aega rohkem võivad osaleda ka kellalöömise workshopil. Vastavalt tujule mängib Lible viiel kuni kümnel kellal, mille jaoks on pidevas töös kaks kätt ja üks jalg. On meloodia, on rütm, kell on 11.

Jalutasin läbi ka nunnakloostrist, mis ei ole nii suursugune kuid teeb kõik tasa ehedusega. Täiesti töökorras ja aktiivne õeskond, kes harib põldu ja hoiab nii oma kui meie hinged korras. Pühad õed tõttasid mulle vastu, kes pesu, kes labidaga. Otsa nad ei julge vaadata, aga tundusid lahked inimesed olevat. Tavapäraselt käivad neil külas idioot-turistid. Miks muidu on pandud üles silt “Lillepeenardel tallamine keelatud!”

Sõbrustasin Suzdali turumuttidega, ostsin endale rongipeale portsu kurke, herneid ja mustikaid. Uurisin ka välja, millise tädi käest kõige paremaid pirukaid saab. Käisin siis ka tema juurest läbi – olete te kunagi tulnud selle peale, et panna piruka sisse kotlet? Jah, selline hakklihast muna sibula ja saiaga tehtud kotlet. Noh minge proovige. Ma maiustan sellega teel Nizhni Novogorodi.

Aga kõige enam meeldis mulle ikkagi mööda Suzdali väikseid tänavaid jalutada – puitpitsis majad tihedasti kahel pool koos, külarahvas jõkke ujuma tõttamas, nurgapealt kollasest KBAS vaadist päris kalja osta ja tunnustada kunagi olnud munitsipaaljuhte, kes sellise asumi rajasid. Huvitav, kas meitel tehakse mõni selline avalik hange, mille tulem oleks näiteks 100 aasta pärast restaureerimist väärt, selle asemel, et buldooser ja ehitusbrigaad uue rajaksid?

Pildistasin hullumeelse koguse pilte puitpitsist, pean ruttu sellest haigusest lahti saama, sest Siberi poole minnes pidi seda veel olema.

Üles riputan mõned üksikud. Pilte saab näha seal paremal “more photos” klikkides.

From → Venemaa

Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: