Liigu sisu juurde

Kaasan

12. juuli 2011

Tatarlased on Venemaa suurim vähemus – ligi 3% kogurahvastikust ning nende kodumaa on Tatarstan, pealinnaga Kazanjis. Sest just pehme n-iga lõpus tuleb seda hääldada kui soovid kohalikuna paista.  Linnades ja maal, perekonniti ja regiooniti on olukord kodudes erinev – on nii tatari keele kui vene keele rääkijaid emakeelena. Koolides on kohustuslik tatari keele õppimine. Pealinna pilt on domineerivalt venekeelne, kuigi mõned firmanimed ja äride nimetused on tatari keeles või selle baasil. See kõik meenutab Iirimaad, kes küll kindlasti väga tugeva identiteedi ja kultuuriga, võitlevad selle nimel, et ka keel kuidagi püsima jääks. Te ikka mõistate, mitu valgusaastad Eesti neist mõlemast ees on?

 

Tänase olukorra kujunemisel on suur roll Ivan Julmal. Tatarlased kontrollisid siinset regiooni kuni tema vallutusretkedeni. Jõudis Ivan Kaasani alla ning asus piirama – kõigepealt tappis ja vägistas ära kõik need, kes Kremlis varjul ei olnud. Seejärel proovis näljaga nõrgestada kuid tatarlastel oli toitu küllaga, seejärel proovis vett mürgitada kuid tatarlased kaevasid Kremlis kaevu ning jõid sealt. Lõpuks kasutas Sõrmuste Isanda “Kahe kantsi” stseeni – lasi ühe Kremli tornidest õhku ning kordus tavapärane äritegevus – kes tapeti, kes vägistati.

Uus võim andis välja kolm ukaasi:

1) sund-õigeusustada kõik, kes elavad Kaasanist 60 km raadiuses. Kes ei soovi, see … ja arvasite õieti … tappa või vägistada. See pilt on säilinud olulises osas ka tänaseni – kui sõita 60 km eemale, langeb õigeusklike arv järsult ning ka perekonniti võivad olla pealinna lähistel olev haru õigeusklikud, samas kui maa-sugulased on moslemid.

2) Kremlisse lõuna poolt voolava jõe idakaldale ei tohi tatarlased asuda ning kehtestati ka komandandi tund – päikeseloojanguks peavad kõik tatarid oma jõepoolele tagasi jõudma, muidu kordub tavapärane äritegevus. Praegu on seal säilinud paar blokki “vana tatarlaste asumit”, mis nüüd küll liiga palju ei erine muust linnapildist.

3) Lepitamaks kahte kogukonda pidi üks tema kindralitest (kohalike arvates; või Ivan ise LP andmetel) abielluma kohaliku han´i tütrega. Tütar oli sellega nõus ainult tingimusel, et ehitatakse Kaasani kõige kõrgem torn valmis nädalaga. Mõeldud-tehtud, 59m torn pandi püsti. Pruut ronis üles ja hüppas alla. Praegu käivad kergelt Pisa moodi kaldus Syuyumbike torni ääres vanema prouad. Vist midagi nutumüüri sarnast – mul kahjuks ei õnnestunud seda välja uurida. Näoga torni seina poole, kraabivad müüri ja näevad kurvad välja. Käiakse meest taga leinamas?

Kazanka jões on mälestussaar/platvorn “Kaasani piiramisel hukkunuile”. Kas mõeldud on mõlemal poolel hukkunuid, ei ole täpsustatud.

Tatarstani peaksin Jeltsini ajal hoo sisse saanud isepäisuse heaks näiteks. Lehvivad Tatarstani lipud, taastati Kremlis moshee, linnapildis on olulisel kohal Kaasani sümbol bars ak (baghera on vist inglisekeelne vaste sellele? Pakuksin mägi-lume-kaslane eesti keeles). Kohalikku identiteeti on kõvasti, selle üle ollakse uhked ja keskvalitsus pidi mõistuse piires tatarlaste seisukohtadega arvestama.

Kazanka jõgi, üle küngaste looklev kesklinn, palju fantastiliseslt restaureeritud ajaloolisi hooneid, kihav ja kirev terviklik linnapilt, lõunamaine positiivsus ja päikeselisus. Peaaegu nagu teine kodu Belgrad, ainult selle olulise vahega, et kui Belgradis hakati kell 10 õhtul end riidesse panema, et linnapeale minna, siis Kaasan on õhtuti väga vaikne. V.a kui on reede, Jüri on linnas ja pulmapeo järellainetused südalinna täidavad. Rongijaama sõidutava Taksojuhi (rahvusvaheliselt tunnustatud usaldusväärne allikas kohaliku elu kohta) on restoranid hiljemalt 23ks suletud, seega kõik pulmalised on ammu kodus magamas.

Vahemärkusena kirjutan, et kui siiani oli rongiaknast vaatepilt nagu kodus, siis nüüd olen jõudnud mägisemasse kanti. Sõitsime läbi esimesest tunnelist ja aknast rulluvad lahti Munamäe mõõtu künkad, mida katavad okaspuu-metsad. Orud nende vahel auravad. Miks kell 15 päeval orud auravad sompus ilmaga, ei oska ma välja mõelda. MIks mul kupees ühtegi botaanikut ei ole?

Kaasanis on palju ilusat ja toredat linnapildis, kirjutan aga sellest, mis endale meelde jäi ehk need asjad, mida seletada ei oska. Kõik religioosse taustaga.

Esimene on Püha Peetri ja Pauli katedraal (ehitatud Peeter I külaskäigu auks). Imeilus barokk-kirik, muljetavaldavalt kaunistaud fassaadiga. Katedraalis on kaks kirikut, nagu mõnes ööklubis on kaks saali kahel korrusel. Tahad, mine esimese korruse kirikusse (madalam ja pimedam), tahad mine teisele korrusele. Sisekujundus on mõlemal korrusel rikkalik. Miks kaks kirikut, ei osatud mulle seletada. Ja kas tõesti olid põrandaplaaid metallist (käega jäi selline mulje) ja miks metallist samuti mitte. Seda ei tea ka LP.

Teine oli samuti õigeusu kirik, kus siseneti maja keskelt fuajeesse (nagu tunnel läbi maja)ning selleks, et kirikusse jõuda viis vasakusse tiiba puutrepp, mis majas see küll laiemaks muutus, aga kahjuks vakstuga oli kaetud.  Teisele korrusele jõudes on eesruumis lavka ja vasakule saab keerata iconostasise juurde. Maja parem tiib ma sain aru on staff only.

Kolmas on Kul Sharif moshee, mille algse versiooni Ivan maha põletas, aga tänu saudide rahale on väga ilus replika ehitatud. Moshees töötab ka islami kultuuri muuseum. Miks kõik usu-asutused nii avatud ja sõbralikud ei ole? Jah, elame sellistel aegadel, et mosheese sisenemisel on turvakontroll, aga mis seals ikka. Kiire juhendamine, kuidas on viisakas käituda ja oledki teretulnud.

Lisaks ohtrale taastamisel rajatakse üle linna ka erinevaid uusi visuaalselt väga nauditavaid avaliku halduse hooneid. Õhtuti on kõik põnevamad mälestusmärgid valgustatud ja seda pole teinud juhuslikud vanka, kes prozhektori püsti lükkas, vaid visuaalkunsti haridusega inimene, kes on läbi mõelnud, kuidas valgustada, kuhu varje tekitada, mida highlightiga esile tõsta. Linna ilu ei lõppe enne kui rong väljub, sest ka punastest tellistest ehitatud ja hästi taastatud raudteejaam teeks au kõigile maailma linnadele.

Linn on puhas, turvaline ja ilus. Nauditakse autonoomiat, keskvõimuga saadakse konstruktiivselt läbi. Kaasani otsa-ette on paksu musta markeriga kirjutatud “Nafta ja Gaas”.

From → Venemaa

Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: