Liigu sisu juurde

Leiutajatekülas

25. okt. 2017

Räniorus või laiemalt kogu Lahe alal kohtab inimesi, kes on filmist või teiselt planeedilt. Siin asub päris Lotemaa. Lahe ala laiub San Fransiscost San Joseni ja muutub itta minnes aina materiaalsemaks. Kui SanFranis on palju pangandust, turundust jm teenuseid ning Räniorg keskendub IT ja biotehnoloogiale, siis San Joses on juba NASA testalad jm suuremat taristut eeldav majandus. Siit ei tasu järeldada nagu SF oleks mingi kena teenuslinnake. Näiteks Oaklandi poole rongiga välja sõites kestis tehnopargi- ja logistikakeskus 2.4 miili. See on siis 4 kilomeetrit järjest veoautosid, ladusid, kraanasid, estakaade. Kui googlemapsis ringi vaadata, siis sarnaseid suuremaid tööstusalasid on palju.

Stanfordi campusel ringi jalutades peaks kõikide esmakursuslastega selfie tegema, tõenäosus, et keegi neist teeb järgmise maailma muutva ettevõtte on häirivalt suur. Kahju oli klassikaaslastest – neid ümbritseb lähima 500m raadiuses mõnisada inimest, kelle IQ on 160 kanti ja nemad peavad minuga hoopis väitlema. Milline ajaraisk. Kogu selle tarkuse ja ettevõtlikusega käib õnneks kaasas lihtsus. Arutasin sööklasabas inimesega, kes on investeerinud 5-de ükssarvikusse (kokku on neid maailmas vist ca 130). Talle esitletakse iga aasta ca 1000 äriideed ja ta valib välja neist 7-8 kuhu investeerida. Lisaks nendele ükssarvikutele on raha tagasi saanud ca 70% ettevõtetest. Ta ütleb, et siin on õnnel olnud liiga suur osakaal – pikaajaliselt ta eeldab, et tagasisaamise tõenäosus langeb 50% peale. Maailma keskmine on vist alla 10% – startupid üldiselt ikkagi kukuvad läbi. Aga miks ta lihtne on? Ta seletas oma põhimõtet – ma investeerin ainult ideedesse, millel on potentsiaal olla järgmine miljard dollarit väärt ettevõte. Kui Sa tuled suurepärase ideega, mis aastas miljon rahavoogu toodab – “võimas, aga see ei ole minu jaoks.” On ju tore lihtne inimene? Kui keegi näpuga ei näita, siis seda teksastes tuulevesti ja t-särgiga tüüpi ei oskaks kuidagi gazilionäriks pidada.

Attachment-2.jpeg

Jagamismajandus sai siit alguse. Kuna olen Uberi sünnikodus, siis tundus mõistlik seda ka kasutada. Esimesel hommikul läks tund aega, et jõuda 15 minutit eemal asuvasse kooli – kolm juhti tühistas tellimuse (igaüks lisas 10 minutit ooteaega) ja seejärel võtsime veel ühe inimese peale ning lõpuks juhatas GPS tupikusse. Mille peale autojuht ütles “Mul pole aimugi, kuhu sõitma peaks. Ma lihtsalt teen nagu GPS ütleb”. Eks siit on ka näha, miks isesõitvate autode kallal nii suure hooga töötatakse. Enamus autojuhte on lihtsalt loll roolipikendus ja tänane paratamatus.

Targemad teadsid rääkida, et Uberi puhul tuleb alati valida premium teenus, sest kui valid Pool’i (see on see variant, et teisi võib ka peale korjata, kes samasse kanti lähevad) siis on teenus olematu. Ma päris sellega ei nõustu – teistel päevadel töötas täiesti mõistlikult. Tavaliselt alla 10 minuti ooteaega ja Poolimine lisab 5-7 minutit sõitu juurde. Uberi kasutajana olin ma siin vähemuses, praegu on popp Lyfti kasutada – nad maksavad juhtidele rohkem boonuseid ja seetõttu on teenus parem. Võimalik, et seda sõidujagamist ei saadagi cash positiivseks – turuvõitmiseks jagatakse juhtidele investorite dollareid, et kliendid saaks odavalt sõita. Ja mõne aasta pärast vahetatakse juhid isesõitvate autode vastu välja. Aga kes selleks ajaks turu peapeale keerab on täna vara spekuleerida. Uberit, Lyfti, Airbnb’d, Facebooki jt ei tasu enam pidada revolutsioonivõimeliseks – nemad on tänased incumbantid, kellel on oma tohutu pärand ja uued verised leiutajad proovivad nende mudeleid kasutuks muuta.

Neid uusi ja teravaid Lottesid kohtab siin palju. Ainus võimalus elus püsida on loobuda töö kui sellise mõistest. Mis iganes Su kihk on – tee seda üle mõistuse palju ja hästi. Kui paari kuuga etteantud sihini ei jõua, lõppeb rahastus ja võid uut väljundit otsima hakata. Sel hetkel kui Sulle tundub, et Sa “teed tööd” või “lähed tööle”, siis on juba kõik – kogu vereringe ja seede-elundkond peab olema häälestatud eneseteostuseks konkreetses projektis. Räägitakse peamiselt ikka nende edukatega, nii ka meie; paraku läbipõlejaid, kes küll oluliselt targemana ja sitkemana midagi muud tegema lähevad, on palju rohkem.

Loodame, et eneseteostuse võimalus ja sellega kaasnev võimalus väga rikkaks saada, tõmbab siia inimesi ka edaspidi, kes meie elu paremaks tegevaid asju ja teenuseid välja töötavad. Oma projekti aetakse edasi kella vaatamata, oluline osa innovatsioonist on ka igaõhtused koosviibimised teiste leiutajatega. Elu siin ei ole meelakkumine või nagu mu klassivend “ühes suurest Skandinaavia metsafirmast” ütles viiele edukale startupile “Thank you for the presentation. Now I know this is not for me.”

From → Uncategorized

Lisa kommentaar

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: